piątek, 5 października 2007

„Nilu, Nilu – Ty nam życie dajesz”

W dniach 27 lipca do 11 sierpnia w 2007 r. byłam wspólnie z siostrą na wycieczce z Rainbow Tours zamieszczonej w katalogu pod nazwą „Wzdłuż Nilu”. Nil jest główną rzeką Egiptu, przepływa przez całe państwo z południa aż po północ, gdzie znajduje swoje ujście w Morzu Śródziemnym. Wzdłuż niego toczy się życie i przy jego brzegach umieszczone są największe aglomeracje Egiptu, a także pomniejsze miasteczka i niewielkie wioski. Nil określa się jako życiodajną rzekę, gdyż tylko w pobliżu jego brzegów toczy się życie, ponieważ miejsca do których nie dotarł pochłonęła bezkresna i bezwzględna pustynia.

Zwiedzając Egipt Nil towarzyszy turystom w całej ich podróży. Najciekawsze fragmenty meandrującej rzeki można spotkać zwłaszcza na południu Egiptu. Na płyciznach toczy się życie ludzi - Nubijczyków, którzy całkowicie uzależnieni są od rzeki. Z pokładu statków turystycznych ukazują się niespotykanie zadziwiające łąki – pastwiska na środku rzeki, na których pasie się bydło. Wszędzie widać uśmiechnięte dzieci, machające z brzegu, stojące koło swoich domów, ulepionych z cegły mułowej.

Poza tym jest to miejsce również chętnie odwiedzane przez pisarzy, między innymi, była tu znana wszystkim autorka powieści kryminalnych Agata Christie, która jedną ze swoich powieści „Śmierć na Nilu” umiejscowiła w tej scenerii. Bywa czasami, że przewodnicy mylą się i pod wpływem zmęczenia zachęcają turystów do czytania książki pod zmienionym tytułem „Seks na Nilu”. Może dlatego też z tego powodu często tę imprezę wybierają pary na podróż poślubną.

Zachęcam wszystkich do płynięcia w Asuanie feluką, gdyż jest to niezapomniane przeżycie, zwłaszcza, gdy podpływają do burty łodzi, swoimi maleńkimi łódeczkami mali Nubijczycy i śpiewają zachodnie przeboje, typu „Makaryna”.

Poza przepiękną przyrodą nad Nilem, jest tu okazja do zapoznania się z dawną kulturą i wierzeniami Egipcjan, w czasach faraonów, gdy wylewy rzeki decydowały o bogactwie i przetrwaniu zwykłych ludzi. Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie byli w tej części Afryki do odwiedzenia tych stron i zapoznania się z życiem dawnego i współczesnego Egiptu.

Iza i Ewa z Wąbrzeźna koło Torunia

0 komentarze: